Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

GRY I ZABAWY

Przebywanie w szkolnej świetlicy nigdy nie jest dla uczniów nudne. To tutaj pod czujnym okiem wychowawców świetlicy uczniowie w oczekiwaniu na zajęcia lekcyjne albo tuż po ich zakończeniu doskonalą swoje zdolności manualne. Dzieci podczas zajęć świetlicowych mają możliwość wykonania wielu prac plastycznych z uwzględnieniem różnorodnych technik. Ponadto do ich dyspozycji jest wiele gier logicznych, planszowych, interaktywnych czy też opartych na sprawności fizycznej. Celem zajęć jest rozwijanie w dzieciach kreatywności i ekspresji.

BAWIALNIA

Najmłodsi wychowankowie szkoły mają do swojej dyspozycji dwie bawialnie wyposażone m.in. w: miękkie, przestrzenne klocki, zjeżdżalnię, suchy basen z piłkami, trampolinę, skałkę wspinaczkową czy kąciki tematyczne. Dzieci aktywnie spędzają tam czas również po zakończonych lekcjach. To miejsce, gdzie mogą się bawić i wyszaleć w bezpiecznych warunkach.

SALA RELAKSACYJNA

Wyjątkowym miejscem w szkole jest sala relaksacyjna, w której uczniowie mogą odpocząć i wyciszyć się. Zachęcają do tego miękkie pufy i poduszki, nastrojowe światła oraz  wydobywające się z głośników dźwięki muzyki relaksacyjnej. Wnętrze pomieszczenia sprawia wrażenie, jakby znajdujące się w nim osoby przebywały w podwodnej krainie.  Uczniowie kl. I-III słuchają tam również bajek, które czyta im nauczycielka.

RYTMICZNA

W sali rytmiczno-tanecznej uczniowie uczą się choreografii do tańców współczesnych oraz ludowych. Niewątpliwie pomagają im w tym specjalne lustra, w których mogą śledzić swoje ruchy. W sali znajduje się również kinekt oraz przestrzenne klocki. To tutaj najmłodsi wychowankowie szkoły mają zajęcia z rytmiki.

KOMPUTEROWA

Pasjonaci gier komputerowych w czasie wolnym mają możliwość skorzystania z małej pracowni informatycznej, która jest częścią szkolnej świetlicy. W tej sali po skończonych lekcjach mogą odrobić również prace domowe na przykład na lekcje z informatyki.

BASEN

W ramach zajęć świetlicowych odbywają się również cykliczne wyjazdy na basen do „Parku Wodnego Jura” w Łazach. Uczniowie kl. I-III pod czujnym okiem wychowawców świetlicy oraz ratowników uczą się pływać, doskonalą swoje umiejętności oraz świetnie się przy tym bawią.

GOTOWANIE NA EKRANIE

Jednym z kół zainteresowań działającym przy szkolnej świetlicy są zajęcia kulinarne dla najmłodszych wychowanków szkoły. Dzieci chętnie uczą się obierać i kroić np. warzywa. Pod czujnym okiem wychowawcy przygotowują pierwsze kanapki, sałatki, babeczki i ciasta. Zdobywają przy tym wiedzę na temat zdrowych nawyków żywieniowych.

OGRÓDEK SZKOLNY

Świetlica szkolna angażuje się również w działalność ekologiczną. Przy szkole uczniowie wspólnie z wychowawcami świetlicy uprawiają ogród warzywny oraz sad. Z pasją i zaangażowaniem sadzą warzywa, obserwując ich wzrost, kwitnienie i owocowanie. To taka pracownia naukowa w plenerze, w której uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności ogrodnicze. Ta ekologiczna uprawa wykorzystywana jest później w szkolnej stołówce i podczas zajęć kulinarnych.