Strona domowa
Uwaga, otwiera nowe okno. PDFDrukujEmail

IV Gminne Dyktando Ekologiczne


22 kwietnia 2013 roku  w Zespole Szkół w Siewierzu już po raz czwarty odbyło się  Gminne Dyktando Ekologiczne. Jak co roku w etapie finałowym wzięli udział mistrzowie ortografii ze szkół podstawowych i gimnazjów z Brudzowic, Wojkowic Kościelnych, Żelisławic i Siewierza, a także  siewierscy licealiści. Łącznie 33 uczestników pisało dyktando w trzech kategoriach wiekowych. Dla każdej grupy organizatorzy przygotowali dyktanda o różnym stopniu trudności. Uczniowie szkół podstawowych zmagali się z dyktandem o stonodze Magdzie, która koniecznie chciała zwiedzić siewierski Rynek. Gimnazjaliści próbowali pokonać zawiłości ortograficzne ujęte w „Tragikomicznym minireportażu o nierozważnej żabie i bocianie dalekowidzu”, natomiast licealiści pisali dyktando o posiedzeniu pewnej bardzo ważnej komisji w Unii Europejskiej.


Autorką tegorocznych dyktand była dr Danuta Krzyżyk, która przyjęła zaproszenie naszej szkoły na IV Gminne Dyktando Ekologiczne. Pani doktor wygłosiła zebranym wykład na temat historii imion. W trakcie prezentacji z sali padały pytania, podkreślające jednoznacznie duże zainteresowanie poruszaną tematyką.  Warto zaznaczyć, że pani Danuta Krzyżyk    jest adiunktem w Katedrze Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej  Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problemów pragmalingwistyki , ortografii i dydaktyki języka. Opublikowała ponad 60 artykułów, kilka współautorskich książek, podręczników i sprawdzianów językowych i ortograficznych. Jest autorką programu komputerowego „Dyktando”. Pani doktor z powodzeniem łączy pracę naukową i dydaktyczną z innymi funkcjami i obowiązkami. Między innymi jest sekretarzem Komisji Dydaktycznej Rady Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także jurorką w wielu konkursach językowych na terenie Śląska. Nic więc dziwnego, że mistrzowie ortografii Gminy Siewierz w towarzystwie takiego specjalisty  poczuli się w tym dniu wyjątkowo i z zapałem przystąpili do pisania dyktanda.
Po tym często nierównym pojedynku z ortografią na uczestników czekał poczęstunek i chwile relaksu. Natomiast Komisja Konkursowa, pracująca pod kierunkiem pani doktor przystąpiła do poprawy dyktand i tym samym do wyłonienia mistrzów, wicemistrzów i laureatów III miejsca w każdej kategorii wiekowej.


Oto zwycięzcy konkursu:


W kategorii szkół podstawowych:

I miejsce - Marceli Madej – Zespół Szkół w Siewierzu
II miejsce - Małgorzata Łabuś – Zespół Szkół w Brudzowicach
III miejsce - Natalia Bereza – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żelisławicach


W kategorii gimnazjów:
I miejsce - Patryk Ślęzak - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Żelisławicach
II miejsce - Bartosz Radziwonowicz - Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych
III miejsce - Anna Godecka -  Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wojkowicach Kościelnych


Laureaci z Liceum Jana Pawła II w Siewierzu:
I miejsce - Malwina Swoboda
II miejsce - Magdalena Ściślicka
III miejsce - Olga Urbańczyk


Na zakończenie konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słowniki poprawnościowe, ufundowane przez Górnicze Zakłady Dolomitowe S.A. w Siewierzu.  Zwycięzcy otrzymali także zaproszenie na Gminną Konferencję Ekologiczną Dzieci i Młodzieży, podczas której otrzymają nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Siewierz.
Jeszcze raz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Magdalena Markiewicz klasa II B
Gimnazjum w Siewierzu