Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

29-04-24 Matematyka w plastycznych działaniach uczniów

Matematyka w plastycznych działaniach uczniów to fascynujące połączenie jej zagadnień z twórczością artystyczną. W architekturze matematyka odgrywa zasadniczą rolę, pomagając projektantom i inżynierom tworzyć harmonijne i estetyczne budowle. Wykorzystując różne wzory i figury geometryczne, tj.: prostokąty, trójkąty czy koła, pozwala na tworzenie harmonijnych proporcji, które są estetycznie przyjemne dla oka. Dzięki nim powstają budowle o prostych, jak i złożonych kształtach. To dzięki matematycznym zasadom projektanci kształtują wieżowce, świątynie, pałace. Uczniowie naszej szkoły również mieli możliwość sprawdzenia na lekcjach plastycznych, jak figury geometryczne kształtują przestrzeń. Poznając zagadnienia perspektywy, odkryli, jak ważną rolę pełni ona, determinując optyczne wrażenie przestrzeni i głębokości.