Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

28-11-23 XIII Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne

XIII Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne 

23 listopada 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu odbyły się XIII Poetycko – Muzyczne Impresje Jesienne. Uroczystość, podobnie jak w latach poprzednich, była podsumowaniem Roku Kulturalnego 2023, któremu patronowali wielcy Polacy wybrani przez Sejm i Senat.  

 

W wieczorze poetyckim uczestniczyli: uczniowie szkoły, ich rodziny, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się; Burmistrz Miasta i Gminy Siewierz Zdzisław Banaś wraz z małżonką Kazimierą Banaś, Wicestarosta Powiatu Będzińskiego Dariusz Waluszczyk z małżonką Katarzyną Waluszczyk, zastępca burmistrza Damian Dawczyński, dyrektor szkoły Rafał Wieja, wicedyrektor Anna Brodzik, zastępca dyrektora szkoły Magdalena Kozak.  

Stałym punktem listopadowych spotkań poetycko – muzycznych jest kącik melomana. W tym roku mogliśmy wysłuchać popisów instrumentalnych Marcela Waluszczyka, Marcelego Janasa, Hanny Brzozowskiej, Igi Nowak, Kamili Stefańczyk, Małgorzaty i Marii Wyszyńskich,  Elizy Kuźniak, Szymona Kuźniaka. Szymon jest absolwentem naszej szkoły, a obecnie uczniem klasy II liceum. Jednak przyjął zaproszenie na wieczór poetycki i brawurowo zaprezentował melodię z filmu „Dom” oraz walca Fryderyka Szopena. 

Wśród instrumentalistów i wokalistów mogliśmy także podziwiać występy: Julii Kosteczki,  Niny Korusiewicz, Amelii Sroki, Wiktorii Pieróg, Emilii Pogody, Julii Majcherczyk, Kingi Madej i Mateusza Wróblewskiego. Uczniowie Ci rozwijają swoje talenty muzyczne pod kierunkiem Pana Dawida Torbusa w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Będzinie. Pan Dawid jest nauczycielem gry na pianinie i gitarze, ale także komponuje i aranżuje piosenki, wykonywane przez uczniów naszej szkoły. Dzięki inicjatywie wicestarosty Powiatu Będzińskiego, Pana Dariusza Waluszczyka, nauka gry na instrumentach odbywa się w Siewierzu. 

Nastrojowa muzyka wypełniała czwartkowe popołudnie pięknymi tonami, które były także  ilustracją popisów wokalnych Zuzanny Wicik, Julii Domagały, Leny Leszczyńskiej i wspomnianych już artystek Igi Nowak, Niny Korusiewicz i Kingi Madej.   

Barwnym punktem poetycko – muzycznych impresji jesiennych były inscenizacje wybranych utworów. Uczniowie klasy IV C Pola Mizerska i Zofia Pawełczyk wprowadziły zebranych w układ słoneczny. Lena Chrobak, Maja Syrek, Kamila Wierzbicka, Samuel Losma i Tymon Owczarek uświadomili publiczności, co tak naprawdę zawdzięczamy Mikołajowi Kopernikowi.  Natomiast o uczczenie 230 rocznicy urodzin Aleksandra Fredry  zadbali uczniowie klasy VI A, VI C i VIII B. Amelia Syrek, Nel Urbańczyk, Adam Felis i Bruno Janusz zaprezentowali własną interpretację „Pawła i Gawła”.  Hanna Wróbel, Aleksandra Pustuł, Karolina Kosowska, Roksana Matula, Mateusz Domagała, Miłosz Nowak i Adam Dobrowolski przygotowali inscenizację „Kogutów”, natomiast Bartosz Chmielewski, Filip Nowak i Stanisław Bratek  zagrali scenę pisania listu z „Zemsty”.  

Patronką Roku Kulturalnego 2023 była także Wisława Szymborska. 2 lipca przypadła 100 rocznica urodzin poetki. Michał Rusinek, wieloletni sekretarz noblistki, już po śmierci poetki, dokonał niezwykłego odkrycia. Udostępnił nieznany wcześniej wiersz, który na wieczorze poetyckim wyrecytowała Emilia Pacia. Najprawdopodobniej utwór powstał na przełomie 2011/ 2012 roku i z pewnością jest niezwykle aktualny.  

 

Nie wiem, jak to jest  

być wypędzonym, wypędzoną,  

znaleźć się w kraju innego języka,  

prędko nauczyć się słowa "dziękuję", jeśli ktoś pomoże,  

słowa "przepraszam", jeśli ktoś spojrzy krzywo,  

nie być nigdy zbyt głodnym, kiedy cię częstują. 

 

Główna część wieczoru poetyckiego jak zwykle należała do szczególnie uzdolnionych artystycznie uczniów naszej szkoły, jednak z niezwykłą uwagą zebrana publiczność  wysłuchała także prezentacji multimedialnej na temat Patronów Roku Kulturalnego 2023, którą przygotowali Filip Korusiewicz, Bruno Janusz i Gabriel Kluk.  Natomiast  Nel Urbańczyk, Emilia Pogoda i Amelia Syrek, prezenterki wieczoru poetyckiego, zadbały, aby  przebieg uroczystości odbywał się nie tylko sprawnie, ale także interesująco.  

                                                                                                   Jolanta Tomsia 

                                                                                                    Mariusz Torbus