Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

27-04-23 Nocowanie w szkole klas czwartych


Czy szkoła musi się kojarzyć z nauką, odpytywaniem, kartkówkami i sprawdzianami?
Nie, szkoła to też piękny czas spędzony na wygłupach i zabawach z kolegami, żarty, niespodzianki i śmiech. Wspólne nocowanie daje możliwość doskonałej rozrywki, relaksu i integracji, jest niekonwencjonalną formą „oswojenia” dzieci ze szkołą. Działania zawarte w zajęciach wykorzystują naturalną aktywność dzieci. Poprzez uczestnictwo w zajęciach uczniowie zdobywają ciekawe doświadczenia, rozwijają wyobraźnię, ekspresję, a także wzmacniają więzi grupowe i poczucie wspólnoty. Podejmują różne wyzwania i uczą się współdziałania.
Czwartek. 13 Kwietnia 2023 r. był wyjątkowym dniem dla klas czwartych, bowiem tej nocy nocowali oni w szkole. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 19:00 w świetlicy szkolnej. Po zapoznaniu się z programem i przypomnieniem regulaminu wydarzenia przeszliśmy na Halę Sportową, w celu wybrania swego kawałka podłogi.
Pierwszym wydarzeniem były gry i zabawy sportowe. Gra była pasjonująca,  obfitująca w wiele nieprzewidzianych momentów, jak to w sporcie bywa, ale przede wszystkim była to   wspaniała zabawa i rozrywka. W dobrych nastrojach udaliśmy się na kolację, by nieco się  posilić i nabrać sił do kolejnych działań. Kolejnym działaniem, na które z dużą niecierpliwością czekali uczniowie był ESCAPE ROOM. Escape room zwany również pokojem zagadek polega na rozwiązywaniu zadań i łamigłówek, aby znaleźć klucz do wyjścia. Wyzwania wymyślane są według różnych kluczy tematycznych. To idealne połączenie rozrywki, edukacji oraz nauki współpracy w grupie.
Ostatnim punktem wydarzenia był seans filmowy. Uczniowie obejrzeli projekcję filmu pt. " Escape room: Najlepsi z najlepszych“ Jest to druga część horroru Adama Robitela z 2017 roku. Nowa odsłona pokazuje dalsze losy ocalałej grupy bohaterów z zabawy. Punktem wyjścia nowej historii jest tytułowy Pojedynek Mistrzów.
Najciekawszym doświadczeniem okazał się jednak sam nocleg. Po krótkim śnie przyszedł czas na porządkowanie sali oraz wspólne śniadanie.
W podsumowaniu uczniowie stwierdzili, że podobały im się wszystkie zajęcia, a w ich pamięci na zawsze pozostaną niezwykle ciepłe wspomnienia szkoły nie tylko, jako miejsca, gdzie nauczyciele odpytują, ale także miejsca gdzie można ciekawie spędzić z nimi czas i ujrzeć ich w niecodziennej sytuacji.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Piotr Czoik, Monika Kleszcz, Syndia Palacz