Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

26-03-24 "Kolorowa Skarpetka”

21 marca to data kojarząca się nam z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Od 2005 roku to jednocześnie Dzień Kolorowej Skarpetki czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data tego święta nie jest przypadkowa. Choroba wiąże się ściśle z 21 parą chromosomów, w której obecny jest dodatkowy, trzeci chromosom. Data i kolorowe skarpetki mają przypominać nam o przyczynie tej choroby. Okazując wsparcie, pełną akceptację i odmienność osób z zespołem Downa w naszej szkole została przygotowana nietypowa gazetka. Kolorowe skarpetki stały się jej głównym elementem. Uczniowie dodatkowo mieli możliwość zaprezentowania się w skarpetkach nie do pary.  W ten sposób budujemy świadomość oraz poczucie wrażliwości i tolerancji wobec wszystkich osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.  

Bardzo się cieszymy, że pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem. Serdecznie dziękujemy za udział w jego realizacji. Było bardzo kolorowo i ekscytująco!

Magdalena Kuc-Surma, Monika Kleszcz.