Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

18-05-23 Wycieczka do Inwałdu

12 maja, 91 uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego udali się na wycieczkę do Inwałdu.
Po dotarciu na miejsce Pani Honorata – przewodnik, zabrała nas pod mury Osady, której strzeże duży smok ziejący ogniem, tryskający wodą i buchający parą. Wygląda groźnie, ale tak naprawdę to bardzo przyjazny i zabawny smok, który śpiewa piosenkę o tym, jak to zajada nie rycerzy a brukselkę...
W osadzie, zbudowanej w stylu średniowiecznym odwiedziliśmy chaty garncarza, powroźnika oraz kuźnię, w których wzięliśmy udział w wartościowych warsztatach z garncarstwa oraz robienie świeczek z węzy pszczelej. Przewodnik w swych opowieściach przybliżył nam, jak wyglądało życie ludzi w tamtych czasach. Pokazał, w jakich domach mieszkali rzemieślnicy, czym się zajmowali oraz jak się ubierali.
Następnie udaliśmy się do Warowni, która kryje w sobie niezwykłe miejsca. Zwiedziliśmy salę tortur, zbrojownię, komnatę damy. Ponadto skorzystaliśmy z kolejnych atrakcji, tj. strzelanie z łuku, plac zabaw oraz pływanie na tratwach.
Kolejnym miejscem był Park Miniatur. W „Świecie Marzeń” o powierzchni 75 tysięcy m2 znajdują się modele obiektów architektonicznych z całego świata, także z Polski. Większość miniatur została zbudowana w skali 1:25, dzięki czemu można łatwo porównać wielkość poszczególnych obiektów. Wyjątek stanowią rzymska Bazylika św. Piotra, która została wykonana w skali 1:15 oraz Kompleks wenecki wykonany w skali 1:10. Uczniowie wraz z panią przewodnik i panem przewodnikiem odkrywali miejsca znane im tylko z ilustracji, opowiadań, czy filmu. Młodzi turyści mogli z bliska przyjrzeć się takim perełkom światowej architektury jak: Koloseum, Świątynia Akropolu, Krzywa Wieża w Pizie, Bazylika św. Piotra na Watykanie, Statua Wolności, Wielki Mur Chiński, Wieża Eiffla, Big Ben, Sfinks i piramidy, Zamek w Malborku, Sukiennice w Krakowie i wiele, wiele innych ciekawych budowli.
Drugą część wycieczki dzieci spędziły w Lunaparku na wspaniałej i wesołej zabawie.
To była bardzo udana wycieczka, dostarczyła wszystkim świetną zabawę i moc niesamowitych wrażeń.


Opiekunami wycieczki byli: Pani Ewelina Olszynka, Pani Magdalena Kuc-Surma, Pani Monika Kleszcz, Pani Aleksandra Serwa, Pani Aneta Roch, Pani Syndia Palacz, Pan Piotr Czoik- kierownik wycieczki.