Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

09-11-23 Konkurs Zielone Laboratorium LAFARGE

Uczniowie klasy 7A  naszej szkoły w myśl:

,, Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż,

Jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewo,

Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi’’

….wzięli udział w konkursie w dwóch (nie) prostych krokach:                                                                   

 lekcji online;  Woda, Źródło Życia!

 i praktycznemu Wyzwaniu.

Metodą projektową uczniowie opracowywali interaktywną LEKCJE ONLINE. Na lekcjach geografii  uczniowie z klasy 7A zmagali się z problemem środowiska przyrodniczego związanego z wodą. W lekcję wplecione były filmy w języku angielskim np. ,,Water the source of Life’’, gry, gify, pop – up infografika np. ślad wodny bezpośredni i pośredni  oraz zadania z geografii, biologii, fizyki oraz chemii.  Niektóre zadania np. z fizyki polegały na wykonaniu eksperymentu ,,Czas wchłaniania się wody na różnych nawierzchniach’’.  Cele zajęć "kręciły się" wokół problemów wody. Uczniowie odkrywali  pochodzenie zasobów wody, przyczyna braku wody, dostępności wody dla człowieka i gospodarki. Poznali pojęcie - śladu niebieskiego, zielonego i szarego wody. Nie zabrakło działań i pomysłów związanych z odpowiednim gospodarowaniem zasobami wody. Aby otrzymać wirtualną nagrodę uczniowie musieli odszyfrować specjalny kod. A wszystko to metodami interaktywnymi. ,,Wyzwanie’’ lekcji  to wykonanie deszczomierza z planszą do zapisywania danych meteorologicznych.

 

Ewa Karmańska - Kocznur

Nauczyciel geografii

 

filmik 1

filmik 2

filmik 3

filmik 4