Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

06-11-23 Wycieczka do Sandomierza

Dzień 27 października 2023 r. na długo pozostanie w pamięci  uczniów  naszej szkoły. Tego dnia wybraliśmy się  się na poznawczą wycieczkę do Sandomierza.                                                                                     

Ta urocza i malownicza miejscowość położona jest na siedmiu wzgórzach. Stąd też wzięła się jej druga nazwa “Mały Rzym”. Przez wieki była wielokrotnie niszczona, ale dzięki staraniom książąt, królów i innych znamienitych osób, zawsze ją odbudowywano. Mieszkało tutaj wielu wybitnych Polaków min. Jan Długosz, Wincenty Kadłubek, Henryk Sandomierski, Kazimierz Sprawiedliwy. Niezmiernie miło spacerowało nam się po starych i zabytkowych uliczkach podziwiając budowle sakralne i barwne kamieniczki.  Tymi samymi ścieżkami poruszał się swoim rowerem serialowy ksiądz- Ojciec Mateusz. 

Następnie udaliśmy się na wiślaną skarpę, gdzie podziwialiśmy Zamek Królewski, który wzniesiony został przez Kazimierza Wielkiego. Schodząc w dół Wąwozem Królowej Jadwigi podziwialiśmy piękną przyrodę Sandomierza. Przeszliśmy przez Ucho Igielne czyli najmniejszą, zabytkową bramę jaką można było niegdyś dostać się do miasta. Na zakończenie naszego spaceru po urokliwych uliczkach Sandomierza mogliśmy podziwiać pierścień z Krzemienia Pasiastego oraz Kościół Św. Jakuba. 

Przed nami jeszcze jedna atrakcja – rejs po Wiśle. Pan kapitan  zaprosił nas na pokład. Bardzo ciekawie opowiadał o Sandomierzu i pokazał nam jak piękne jest to miasto od strony rzeki i ile ona dla niego znaczyła. Wiemy, że nie poznaliśmy wszystkich ciekawostek i tajemnic związanych z tym miejscem.   

Opiekunowie wycieczki: Piotr Czoik, Anna Rusek, Anna Psonka-Saladra, Ewelina Olszynka, Magdalena Kuc-Surma.