Szkoła Podstawowa nr 1
im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu

05-10-23 Wycieczka ,,Śladami stolic Polski" Gniezno-Poznań-Biskupin

W czwartkowy poranek 21 września 2023 r. uczniowie z klas 6-8 wybrali się na dwudniową wycieczkę szkolną do Gniezna i Poznania. „Niezwykłym Szlakiem Piastowskim”, zwiedzając liczne pamiątki historyczne oraz zabytki architektury związane z początkami państwa polskiego. 

Pierwszego dnia uczniowie poznali zakątki stolicy Wielkopolski – Poznania, który niegdyś był stołecznym grodem Mieszka I. Interesującym miejscem okazał się Stary Rynek i Ratusz. Zobaczyli również takie elementy architektury, jak: fontanna, pręgierz, barokowa figura św. Jana Nepomucena i studzienka z Bamberką. 

Kolejnym punktem programu był Ostrów Tumski, który zdaniem większości historyków jest miejscem chrztu Polski, a w 968 r. powstało tam pierwsze polskie biskupstwo. Grupa wraz z przewodnikiem udała się do Bramy Poznania, z której mogła podziwiać piękne widoki, m.in. najstarszą w Polsce katedrę. 

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta na wyspie położonej na jeziorze, która dostarczyła uczniom wielu emocji. Przeprawa promem, spacer po wyspie i zwiedzanie reliktów kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz pozostałości grodu pierwszych Piastów. 

Ostrów Lednicki był ostatnim miejscem zwiedzanym tego dnia. Po całym dniu pełnym wrażeń uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek. Po zakwaterowaniu w hotelu i obiadokolacji dzieci wraz z opiekunami udali się na wieczorny spacer. Ci, którzy mieli jeszcze trochę siły, mogli skorzystać z placu rekreacyjnego i boiska. 

Następnego dnia udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Obejrzeliśmy Osadę Łużycką sprzed ok. 2700 lat, a także odtworzoną wioskę – słynną biskupińską bramę oraz wnętrza starodawnych chat. Następnie zwiedzaliśmy wioskę wczesnopiastowską, gdzie mogliśmy zobaczyć, jak wyglądało kiedyś tkactwo czy wyrób narzędzi. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie pierwszej stolicy Polski, Gniezna. Młodzi turyści udali się na Wzgórza Lecha z Katedrę Gnieźnieńską. Obejrzeli tam miejsce pochówku pierwszych Piastów, srebrny relikwiarz św. Wojciecha oraz dwa gotyckie portale. Zobaczyli też słynne Drzwi Gnieźnieńskie i wysłuchali wspaniałej opowieści o Drzwiach Gnieźnieńskich, na których zapisano historię życia św. Wojciecha.  Zwiedzając Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, uczniowie poznali bogate zbiory w skarbcu katedry. 

Wycieczka do Gniezna i Poznania pozwoliła uczniom poznać początki naszego państwa. Oprócz prawdziwej lekcji historii była również wspaniałą okazją do integracji między klasowej oraz czasem na zabawę i drobne szaleństwo. Pogoda podczas wycieczki była słoneczna, uczniom dopisywały humory – w efekcie wszyscy z wycieczki wrócili zadowoleni. 

Opiekunowie: Piotr Czoik, Ewelina Olszynka, Magdalena Kuc-Surma